četvrtak, 20. veljače 2014.

Meteorološki instrumenti pisači - II dio

Pero na pisačima

Pera (s tintom) pisača su obično u obliku trostrane piramide izdužene u smjeru jedne osi. Vrh piramide čini vrh pera. Sam vrh je prerezan uzduž tako da su bočne strane malo razdvojene. Baza piramide je produžena bočno i ima dva para ušica za uvlačenje držaca pera. Ušice pera se navlače na držač tačno do sredine osnovice pera. Ako su ušice suviše stegnute, pa se pero ne može dovoljno uvući, moraju se malo razmaknuti vrhom noža. Kad je pero tačno na svom mjestu, ušice treba pritegnuti kliještima tako da se pero ne pomiče.
Trag pera treba biti tanak, jer se pri debelom pisanju ne vide male promjene koje su važne. Zbog toga pero mora biti uvijek čisto. Pero koje ostavlja širok trag ili grebe traku treba zamijeniti novim.
U novije vrijeme upotrebljavaju se pera – flomaster koja su već napunjena i ne traže punjenja, nego se samo zamijene novim.

Punjenje pera

Pero pisača se puni specijalnom tintom. Bočica s tintom obično ima kroz svoj čep provucenu žicu čiji je kraj proširen u obliku lopatice. Ta se žica koristi za stavljanje tinte i čišćenje pera. Tinta se stavlja u pero pomoću žice s lopaticom ili pipetom. Pri stavljanju tinte treba paziti da se ne uprlja držač pera, naročito ako je od aluminija, jer može doći do nagrizanja, uslijed čega se pero ne bi moglo skinuti, a može doći i do lomljenja držača.
Pero ne treba prepuniti tintom. Kad je pero napunjeno, treba prijeći komadićem papira preko njego­va vrha zbog provjere da li ostavlja trag. Ako pero ne piše, tinta se dovodi na vrh pera pomoću lopa­tice na žici.
Treba imati u vidu da je ova posebna tinta higroskopna, tj. da upija vlagu po maglovitom i kišnom vremenu, pa se može dogoditi da se pero tako prepuni. U tom slucaju se višak tinte uklanja pomocu papirica koji upija. Po suhom vremenu na površini tinte se ponekad stvara opna žuckasto-metalnog izgleda koja nastaje od cvrstog anilina. Tu opnu treba skinuti vrhom lopatice jer bi u suprotnome moglo doci do prekida pisanja pera.
Trag pera ne bi smio biti deblji od 0,2 mm. Ako trag postane deblji, treba skinuti pero, isprati ga i potom obrisati čistom suhom krpom. Ako pero i dalje piše debelo, treba pokušati vrh pera malo ste­gnuti ne dodirujuci pero neposredno prstima. Ako ni to ne pomogne, pero treba zamijeniti novim.
Prilikom punjenja i čišćenja pera treba ga poduprijeti bočicom da se opterećenje koje se vrši na pero ne bi prenosilo na osjetnik.

Podešavanje trenja pera

Kod pisača je vrlo bitno trenje na svim prijenosnim dijelovima, a posebice između pera i trake. Noviji tipovi pisača su podešeni tako da držač pera stoji na nagnutoj osnovici i tako pero svojom težinom pritiskuje traku na valjku. U tom slučaju nije potrebno nikakvo podešavanje pritiska pera.
Kod starijih tipova moraju se poduzeti mjere da se izbjegne svako suvišno trenje. Pero je dobro namješteno onda ako lako dotiće valjak, ostavlja tanak i neprekidan trag na traci i odvaja se od nje ako se instrument malo nagne naprijed, najviše za 30°.
Ako se pero ne odvoji od trake pri naginjanju instrumenta, znači da je suviše pritegnuto. U tom slu­čaju treba postupno odvijati vijak s nazubljenom glavom, koji se nalazi na držaču, sve dok se ne postigne odvajanje pera pri naginjanju.
U slučaju da pero ne dodiruje valjak, treba spomenuti vijak zakretati sve dok pero ne dođe u dodir s trakom.
Prilikom uređivanja vijka na držaču i stavljanja tinte treba jednom rukom pridržavati držač uz šipku za odmicanje.
Općenito treba nastojati da se držač pera ni najmanje ne iskrivi ili ne savije, jer bi to izmijenilo nje­govu duljinu i tako prouzrokovalo pogreške pokazivanja i vremena i elementa.
Ako pero ostavlja izlomljenu crtu, treba provjeriti da pero ne pritiskuje suviše traku i ponoviti ure­đivanje pritiska ako je to potrebno. Ako je pritisak pera dobar, a i dalje se ponavljaju iste pojave koje se ne mogu pripisati promjenama meteorološkog elementa, moguće je da je kvar posljedica labave veze prijenosnih poluga ili neke druge smetnje na njima. Ako se ta smetnja ne može otkloniti, instru­ment treba poslati u stručnu radionicu na popravak.

Podešavanje položaja pera

Pero na traci treba zauzimati položaj koji odgovara stanju elementa i vremenskoj podjeli. Visina položaja pera prema stanju elementa podešena je u tvornici ili laboratoriju, pa je ne treba mijenjati bez posebne potrebe. Naime, ne treba se truditi da pero piše iste vrijednosti koje pokazuje osnovni instrument, jer se to rijetko postiže. Mijenjanje visine pera je dopušteno samo ako je njegovo odstu­panje veće od dvije podjele na traci (na ordinati dijagrama). To znači da se može mijenjati visina pera samo kada odstupanje (pozitivno ili negativno) prelazi: kod barografa 2 hPa, kod termografa 2°C i slično. Izuzetak čine instrumenti s velikim podjelama npr. higrograf.
Pomicanje pera se obavlja tako da se djeluje na vijak. Pomicanje pera se ne obavlja u razdoblju nagle promjene elementa, nego kad su one slabo izražene.
Vrijeme po kojem se pisači orjentišu je srednje mjesno vrijeme. Izuzeci su instrumenti koji regi­striraju Sunčevo zračenje (oni se orijentišu po pravom Sunčevom vremenu) i ombrografi (po SEV-u).
Ovo treba imati uvijek na umu kako pri postavljanju traka (stavljanje pera u rad) tako i pri stavlja­nju satnih oznaka – crtica (markica) na krivulji dijagrama, koje se stavljaju redovno samo prilikom očitanja u klimatološkim terminima 7, 14, 21 sat. (Napomena: Za klimatološke termine koristi se SMV).
Podešavanje tačnog vremena se čini okretanjem valjaka sve dok odgovarajuća vremenska podjela ne dođe što je moguće tačnije pred pero.

Čišćenje pisača

Vrlo je važno da se pisači uvijek održavaju u čistom stanju. Pisači u meteorološkoj kućici su izlože­ni većoj prašini i vlazi nego oni u unutrašnjosti zgrade, pa njih treba češće čistiti. Čišćenje prašine izvodi se mekom četkicom ili životinjskim perom.
Za čišćenje i pranje vlasi na higrografu ne smije se upotrebljavati ista četkica koja služi za čišćenje ostalih dijelova instrumenata. Čišćenje se obavlja isključivo ponedjeljkom prilikom zamjene traka.

Nema komentara:

Objavi komentar